Profesjonalny sprzęt i ubiór narciarski składa się z wielu elementów. Jednym z najważniejszych są buty narciarskie. Na rynku dostępnych jest wiele ich modeli. Wybór nie jest zatem łatwy, tym bardziej że buty muszą być nie tylko wygodne, ale muszą także zapewniać odpowiednią ochronę stopy. Czym zatem kierować się wybierając buty narciarskie damskie?

Sztywność buta

Jednym z pierwszych kryteriów przy wyborze butów narciarskich jest ich sztywność. Profesjonalnie określa się ją terminem flex. Im wyższy flex, tym sztywniejszy but. Wysokość flexa ma wpływ zarówno na dopasowanie butów do stóp, jak i na wygodę ich noszenia.

Panie dopiero zaczynające swoją przygodę z narciarstwem wybrać powinny buty, których flex wynosi do 60. Średnio zaawansowane narciarki sięgnąć powinny po buty, których flex wynosi od 70 do 80. Natomiast dla tych pań, które na nartach jeżdżą już profesjonalnie, najlepsze będą buty z flexem powyżej 90.

Rozmiar butów

Oczywiście wybierając buty narciarskie damskie, szczególną uwagę zwrócić należy na ich rozmiar. Mierząc buty, bardzo ważne jest, aby były one zapięte. Następnie należy stanąć na wyprostowanych nogach. Palce powinny lekko dotykać przodu butów.

Kolejny krok to przyjęcie pozycji narciarskiej. W tym momencie pięty powinny się lekko cofnąć. Ważne jest, aby w tym przypadku palce już nie dotykały przodu butów. Jeśli nie dotykają, to znaczy, że buty są dobrze dobrane pod kątem ich rozmiaru.

Elementy dodatkowe

Dziś oferowane na rynku buty narciarskie damskie wyposażone są w wiele dodatkowych elementów. Przykładem może być tu termiczne wygrzewanie buta wewnętrznego. Dodatkowo dostępne są także buty posiadające funkcję regulacji pochylenia cholewki na boki.

Wszystkie te elementy mają wpływ na komfort jazdy oraz bezpieczeństwo. Dlatego warto zwrócić na nie uwagę. Oczywiście wszelkiego rodzaju elementy i funkcje dodatkowe dobierane powinny być do indywidualnych potrzeb.

Przechowywanie butów narciarskich

Sam zakup butów to jedno, pamiętać także trzeba o ich właściwym przechowywaniu. Po każdym użytkowaniu, buty narciarskie powinny być bardzo dokładnie wyczyszczone. Dodatkowo ważne jest, aby zostały osuszone. Dzięki temu butów narciarskich nie będzie niszczyć wilgoć.

Buty narciarskie powinny być także przechowywane w suchym miejscu. Pozwoli to uniknąć ryzyka polegającego na tym, że skorupa butów może się odkształcić. Właściwe przechowywanie butów to gwarancja ich długiej żywotności.

Więcej informacji znajdziesz na stronie https://agasport.com.pl/meskie-cat-19.

Comments are closed.

https://beesafe.pl/porady/rejestracja-samochodu-zabytkowego/ https://spottedlublin.pl/oc-czy-ac-roznice-miedzy-podstawowymi-rodzajami-ubezpieczen-samochodowych/ https://emtec-group.com.pl/polaczenie-przeszlosci-z-przyszloscia-unikalnosc-mebli-loftowych/