O ISO 14001 mówi się dużo. Podobnie jak o innych, międzynarodowych certyfikatach, jakie można pozyskać w obecnym czasie. Warto jednak swoją uwagę skupić na certyfikacji ISO 14001, która dostępna jest dla różnych przedsiębiorstw – niezależnie od tego, w jakiej dokładnie branży działają na co dzień.

Co o ISO 14001 wiedzieć trzeba?

Certyfikat ISO 14001 to nie żadna fanaberia, która wzięła się znikąd. Jego historia sięga roku 1993. Wtedy to Międzynarodowa Organizacja Normalizacyjna (ISO) rozpoczęła pracę nad “Zarządzaniem Środowiskowym”. Dokładnie nad opracowaniem tego programu, który miał zawierać szereg norm, wziął się Komitet Techniczny ISO/TC 207 Environmental Management. To oni mieli sprawić, że zostaną uchwalone normy, których celem była dbałość o środowisko naturalne. Takich norm, jakie będą zgodne dla wszystkich krajów, dla wszystkich firm – niezależnie od tego, czym owe przedsiębiorstwa zajmują się na co dzień. U podstaw certyfikatu ISO 14001 znajdują się m.in. brytyjska norma BS 7750, czy też EMAS.

Już w roku 1994 pojawił się pierwszy projekt, ale pełna akceptacja ze zmianami, jakie wprowadzane były na bieżąco, została uchwalona w roku 1996. 

W ten sposób powstały „Systemy Zarządzania Środowiskowego – Specyfikacja i wytyczne stosowania”, znane również w skrócie jako ISO 14001. Polski odpowiednik tego dokumentu to PN-EN ISO 14001:2005.

Co jeszcze o ISO 14001 trzeba wiedzieć?

Można by tak naprawdę mówić bez końca. Ale czy wszystkie te informacje są potrzebne? Odpowiedzi na to pytanie udzielić może firma DJB doradztwo. To ona zapewnia m.in. audyt ISO 14001, który może być wstępem do przyznania certyfikacji. Oni to również mogą co nieco opowiedzieć o strukturze tej normy. Jest to ważne, ponieważ ISO 14001 wdrażanie będzie przebiegać w sposób bezproblemowy. 

Skoro mowa jest o Polsce, to warto przyjrzeć się temu, jak wygląda struktura polskiego dokumentu. Oto następujące punkty:

  1. Zakres normy.
  2. Powołania normatywne.
  3. Terminy i definicje.
  4. Wymagania dotyczące systemu zarządzania środowiskiem – w tym: wymagania ogólne; polityka środowiskowa; planowanie; wdrażanie i funkcjonowanie; sprawdzanie; przegląd zarządzania.
  5. Załącznik A (informacyjny) Wytyczne dotyczące stosowania niniejszej normy międzynarodowej.
  6. Załącznik B (informacyjny) Powiązanie ISO 14001:2004 z ISO 9001:2000.

Ostatni, siódmy punkt to bibliografia. Może i mało interesujący fragment, ale jeżeli chodzi o urzędowe dokumenty, które zgodne są z obowiązującymi przepisami, nawet taki element jest potrzebny. 

Comments are closed.

https://beesafe.pl/porady/mandat-za-jazde-buspasem/ https://motulinka.com/kp/spiworki/spiworki-do-spania/ https://motulinka.com/kp/kocyki/mgielka/